اخبار برگزیده :
چهارشنبه : ۳۰ آبان ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار برگزیده» اخبار ویژه» تکاب» داخلی» هنری » برگزاری مراسم تجلیل از هنرمند خوشنویسی استاد خلیل فریدی
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۸ شهریور ۹۵ - ۰۹:۵۳

برگزاری مراسم تجلیل از هنرمند خوشنویسی استاد خلیل فریدی

پایگاه خبری – تحلیلی تخت نیوز:مراسم تجلیل از هنرمند خوشنوسی کشور استاد خلیل فریدی عصر جمعه با حضور جمعی از هنرمندان هنر خوشنویسی سراسر کشور در فرهنگسرای معرفت برگزار شد.

 محمد حیدری یکی از هنرمندان نامدار هنر خوشنویسی کشور در این مراسم طی سخنانی گفت: خط نستعلیق توسط هنرمندان ایرانی ابداع و به جهانیان معرفی شد.

وی با بیان اینکه خوشنویسی هنری با ظرافت و زیباست تاکید کرد: هنرمندان ایرانی با روحیات تعادل و توازن خود آثاری فاخر از خود خلق کرده و در حال حاضر هنرمندان بسیاری از کشورمان در هنر خوشنویسی بصورت حرفه ای مشغول به فعالیت هستند.

این استاد و پژوهشگر خوشنویسی ادامه داد: هنر جذاب تذهیب و نگارگری را نمی توان از هنر خوشنویسی جدا کرد چرا که هنرمندان زیادی در این رشته های هنر آثاری فاخر خلق کردند.

وی خاطرنشان کرد: هنر خوشنویسی در این سالها با تلاش هنرمندان پیشرفت های قابل توجهی دست یافته و به همین منظور سن اساتید این هنر به زیر ۳۰ سال رسیده است.

این هنرمند خوشنویسی با تجلیل از هنرمندی استاد خلیل فریدی تاکید کرد: این هنرمند در کنار صنعت در هنر خوشنویسی نقش آفرینی کرده و با توجه به روحیات ویژه این هنرمند در زمینه تجزیه و تحلیل در دو بخش صنعت و هنر استاد فریدی موفق بودند.

وی خاطرنشان کرد: استاد فریدی اهل محاسبه، تجزیه و تحلیل است و به همین منظور این هنرمند در خط جذاب نستعلیق آثار فاخری خلق کرد.

این هنرمند نامدار هنر خوشنویسی تاکید کرد: شهر تکاب در هنر خوشنویسی درخشان ظاهر شد و اساتیدی همچون خلیل فریدی و مرحوم اباصلت قاسمی را به جهانیان معرفی کرد.

حیدری در ادامه به پیشرفت های هنر خوشنویسی در تهران و سایر استانهای کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به استقبال زیاد افراد به فراگیری این هنر جذاب باید در کلانشهر تهران توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و با همکاری فرهنگسراها کلاسهای آموزشی هنر خوشنویسی بصورت گسترده در تهران برپا شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر انجمن خوشنویسان در تهران در مناطق مختلف شهر تهران اقدام به برپایی کلاسهای آموزشی کرده اما با توجه به استقبال زیاد شهروندان این کلاسها با جمعیت تهران مناسب نیست و باید این کلاسها بصورت گسترده تر در تهران و سایر استانهای کشور برگزار شود.

photo_2016-09-18_11-05-31

در ادامه این مراسم همچنین استاد خلیل فریدی در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از مدیریت فرهنگسرای معرفت در برپایی این مراسم گفت: در سال ۱۳۶۵ در کنار دوست هنرمندم مرحوم استاد اباصلت صادقی هنر خوشنویسی را شروع کردم و موفق شدم در سال ۱۳۷۰ اولین نمایشگاه آثار خود را در شهر تبریز برپا کنم.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۷۳ وارد صنعت نیروگاهی شدم و با توجه به مشغله زیاد در این صنعت هرگز نتوانستم تا سال ۸۳ دست به قلم شوم.

این هنرمند نامدار خوشنویس کشورمان تاکید کرد: در سال ۸۳ باردیگر با تلاش های زیاد دوباره دست به قلم شدم و حتی موفق شدم با استفاده از انگشت پا نقاشی کنم.

وی خاطرنشان کرد: در دوران هنری حدود دو هزار اثر هنری خلق کردم و موفق شدم ۷۰ نمایشگاه را در داخل و خارج کشور برگزار کردم.

فرهنگسرای معرفت با برگزاری ویژه برنامه «دریچه عشق» از خدمات هنری استاد ارزشمند عرصه  خوش نویسی استاد خلیل فریدی تجلیل و قدردانی کرد.

استاد خلیل فریدی متولد ۱۳۴۸ در آذربایجان غربی شهرستان تکاب  یکی از استادان خوشنویسی ایران است و فعالیت هنری خود را زیر نظر اساتید به نام و پیشکسوت خوشنویسی استاد امیر خانی ، جواد بختیاری و محمد حیدری آموخته است.

این هنرمند فارغ التحصیل از انجمن خوشنویسان ایران در سال ۱۳۷۱، فوق ممتاز در سال ۱۳۹۰ و اخذ مدرک استادی نستعلیق در سال ۱۳۹۳  می باشد.

photo_2016-09-18_11-05-18

وی فارغ التحصیل مهندسی مکانیک به سال ۱۳۷۲ از دانشگاه تبریز،متخصص تعمیرات اساسی توربینهای بخار و گاز  و مخترع مرتبط با ابزارهای همین توربین ها در شرکت زیمنس آلمان به سال ۱۳۹۳ می باشند.

 از فعالیت های هنری استاد خلیل فریدی می توان به برگزاری نمایشگاه های انفرادی و گروهی در داخل و خارج از کشور اشاره کرد.

نظر خود را بگذارید