اخبار برگزیده :
سه شنبه : ۲۴ مهر ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار برگزیده» گردشگری» میاندوآب » گردشگری در میاندوآب، ظرفیت بالقوه تحقق اقتصاد مقاومتی
تاریخ انتشار یکشنبه ۲۲ فروردین ۹۵ - ۱۱:۰۶

گردشگری در میاندوآب، ظرفیت بالقوه تحقق اقتصاد مقاومتی

پایگاه خبری – تحلیلی تخت نیوز:یکی از ظرفیت های بالقوه میاندوآب برای تحقق اقتصاد مقاومتی، ظرفیت منحصر به فرد و البته ناشناخته گردشگری هست که با برنامه ریزی بهتر می توان، از آن به بهترین نحو برای کاهش بیکاری و رشد اقتصادی استفاده کرد.

 مقام معظم رهبری امسال را به نام سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” نامگذاری کرده اند و در سال های گذشته نیز بارها بر تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید و آن را کلید حل مشکلات اقتصادی کشور معرفی کرده اند.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و اهمیت توجه به اقتصاد درون زا برای تحقق اقتصاد مقاومتی در عمل و با نگاهی به ظرفیت های شهرستان میاندوآب، به خوبی می توان فهمید که در صورتی که بتوان از ظرفیت های نهفته و بالقوه این شهرستان در زمینه های مختلف به نحو احسن استفاده کرد، می توان علاوه بر اینکه زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم کرد، زمینه را برای رشد و توسعه و بهبود شرایط کسب و کار و توسعه اشتغال در این شهرستان نیز فراهم کرد.

قرار گرفتن در موقعیتی خاص و استراتژیک، وجود منابع آبی و خاک مستعد، ظرفیت های بالقوه گردشگری، رتبه های برتر در بخش تولیدات  کشاورزی و چندین و چند مورد دیگر از جمله ظرفیت های نهفته ای است که هرکدام از آنها می تواند زمینه را برای تحقق اقتصادمقاومتی و تولید دروان زا در این منطقه فراهم کند.

علی رغم همه ظرفیت های بالقوه و فعالیت هایی که برای ارتقا و استفاده از این ظرفیت ها در سال های گذشته انجام گرفته و به نوعی استارت کار زده شده اما این شهرستان به دلایل مختلف تاکنون نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست یابد.

یکی از این ظرفیت های بالقوه میاندوآب برای تحقق اقتصاد مقاومتی، ظرفیت منحصر به فرد و البته ناشناخته گردشگری هست که امسال با حضور ۵۶ هزار گردشگر رکورد شکنی کرده و نشان داد که با برنامه ریزی بهتر می توان، مسافران بیشتری را جذب کرد.

صنعت گردشگری و جذب توریسم امروزه از بزرگترین و متنوع ترین صنعت های دنیا به حساب می آید، بنابراین رشد آمار این صنعت ارتباط مستقیمی با توسعه شاخصه های اختصاصی آن دارد و بدون سیاست گذاری و تدوین اهداف و برنامه های علمی و جامع نمی توانیم شاهد رشد گردشگری بود.

از یک سو انگیزه و مقصود گردشگر و یا مسافری که به شهری سفر می کند را می توان در طبیعت، آب و هوا، فرهنگ و هنر، آثار تاریخی،جاذبه های روستایی، مکان های مذهبی و همچنین جاذبه های اقتصادی جستجو کرد و از سویی نیز مردم آن شهر نیز سهم بسزایی در رشد اقتصادی آن منطقه با توسعه گردشگری و شناساندن جاذبه های یک شهر داشته باشند.

میاندوآب و منبع عظیم گردشگری

با نگاهی اجمالی می توان فهمید که میاندوآب تمامی فاکتورهای جذب گردشگر را دارد که از آن جمله می توان به طبیعت چهار فصل، تنوع آب و هوایی، فرهنگ ، هنر، صنایعی مانند فرش، روستاهای بکر و آداب و رسوم دیدنی و بسیاری موارد دیگر که تک تک آنها در صورت شناساندن می تواند برای گردشگران و حتی خود مردم این شهر وسوسه انگیز باشد.

این مناطقی که که متاسفانه تا دو سه سال پیش برای مردم این شهر نیز ناشناخته بود و با تلاش های یک مستندساز در واقع به مردم شناسانده و سبب شد تا مردم میاندوآب به جای اینکه شهرهای اطراف را محل گردشگری در اوقات فراغت خود انتخاب کنند، طبیعت زیبا و بکر میاندوآب را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب و در واقع از خروج سرمایه از این شهر جلوگیری کنند.

آثار تاریخی  و مناطق زیبا مانندپل تاریخی میرزا رسول، مسجد طاق، موزه،داش تپه، غار جبکلو،آبشار زیبای اوزان در روستان اوزون اوبه، مناطق سرسبز و زیبای روستاهای اطراف مانند قمیشلو،جا‌ن آقا، چاخیراحمد و … ظرفیت هایی هستند که می توانند گردشگری در میاندوآب را متحول کنند.

موقعیت جغرافیایی و فرصتی به نام رودخانه زرینه رود میاندوآب

از سوی دیگر میاندوآب باتوجه به موقعیت استراتژیک خود همواره از لحاظ جغرافیایی، سیاسی وگردشگری مورد تاکید کارشناسان و صاحب نظران بوده و در موقعیتی قرار دارد که به لحاظ قرار گرفتن در مسیرارتباطی چند استان همه روزه شاهد عبور و مرور مسافران زیادی است واین امر می تواند یک منبع عظیم درآمدزایی وپیشرفت وتوسعه منطقه باشد.

در تمامی شهرهایی که از اندک فضای طبیعی و رودخانه برخوردارند به سادگی با اجرای طرح های گردشگری از این فضاها بهره گرفته شده است، اما در میاندوآب متاسفانه به دلایل متعدد از ظرفیت بالقوه ای که زرینه رود در اختیار این شهر قرار داده است، غافل بوده و زرینه رود با موقعیت طبیعی و جغرافیایی با شرایط مناسب گردشگری از درآمدزایی صنعت توریسم بی بهره مانده است و تنها کاری که بعد از سال ها انجام گرفته اقدام عملی به ساماندهی ساحل این رودخانه توسط شهرداری فعلی بوده است که امسال ادامه می یابد و امیدواریم با تکمیل آن شاهد استفاده حداکثری از این نعمت خدادادی باشیم.

میاندوآب می تواند دروازه ایران به اروپا باشد

داوود ندیم دبیر کمیته سرمایه گذاری کلان شهرهای کشور در همایشی که در میاندوآب برای شناساندن ظرفیت های سرمایه گذاری برگزار شده بود با تاکید بر استفاده از ظرفیت ها وپتانسیل های منطقه برای سرمایه گذاری اظهار کرد: هم اکنون در دنیا سالانه هزاران میلیاردیورو پول در زمینه جذب گردشگری عاید کشورهای مختلف می شود.

وی با اشاره به اینکه باید برای سرمایه گذاران داخلی زمینه را فراهم کرد، افزود: یکی از محورهای اصلی سرمایه گذاری، فراهم کردن زمینه برای سرمایه گذاری تولید محور است که سبب رغبت سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این امر می شود.

ندیم با بیان اینکه میاندوآب اکنون می تواند نقش تبریز و شهر دروازه اروپا را بازی کند، تصریح کرد: مشارکت آحاد مردم و دولت و بخش خصوصی می تواند زمینه را برای توسعه میاندوآب فراهم کند.

باید گفت که با اقتصاد مقاومتی است که می توان هم بر مشکلات اقتصادی فائق آمد و هم زمینه را برای اشتغال جوانان و کاهش بیکاری فراهم کرد.

روشن و مشخص است که در قالب راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی می توان رونق اشتغال، آموزش، بهداشت، مسکن، حمل ونقل و سایر تسهیلات زندگی را به همراه داشت و در کنار آن با به کارگیری نوآوری ها و ابتکارات مردمی در مقولۀ اقتصاد مقاومتی رشد روز افزون اقتصاد را شاهد بود.

آنچه ضروری می نماید این است که اقتصادمقاومتی را باید از حالت شعاری خارج کرده و به آن جامه عمل بپوشانیم و در این میان نیز نقش دولت بسیار پررنگ است تا با حمایت از طرح های تولیدی و با بهره گیری از همه ظرفیت ها از برنامه هایی که در این راستا انجام می گیرد، در جهت رونق اقتصادی و کاهش بیکاری استفاده کند.

بنابراین باید گفت که لازم است مسئولان میاندوآب و استان با هدف گذاری جهت بسترسازی و فراهم شدن زمینه های استاندارد گردشگری در این شهر به عنوان یکی از ظرفیت های بالقوه برای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام نموده و اگر خواستار تحقق این امر هستند، مدیریت فرهنگی خود را توسعه داده و با صرف هزینه های پژوهشی زمینه را برای تدوین برنامه های کاربردی که منجر به تقویت جذب گردشگر در منطقه شود، فراهم کرده و از سویی نیز تلاش لازم را برای آشنایی با مناطق بکر و ناشناخته انجام دهند.

منبع: زرین خبر

نظر خود را بگذارید