اخبار برگزیده :
سه شنبه : ۲۹ آبان ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار برگزیده» اخبار روستا» اخبار ویژه» تکاب » واکسیناسیون همزمان دام های سنگین صورت رایگان در شهرستان تکاب آغاز شد.
تاریخ انتشار چهارشنبه ۴ اسفند ۹۵ - ۱۱:۲۳

واکسیناسیون همزمان دام های سنگین صورت رایگان در شهرستان تکاب آغاز شد.

پایگاه خبری – تحلیلی تخت نیوز:واکسیناسیون همزمان دام های سنگین علیه بیماریهای برو سلوز و لمپی اسکین به صورت رایگان در شهرستان تکاب آغاز شد

 احمد بهرامی سرپرست شبکه دامپزشکی تکاب با اعلام این خبر گفت: از ابتدای اسفند ماه سالجاری با مشارکت اکیپ های مایه کوبی بخش دولتی و خصوصی، واکسیناسیون همزمان بیماریهای بروسلوز و لمپی اسکین در جمعیت دامهای سنگین این شهرستان آغاز گردید.

بهرامی افزود: بیماری پوستی لمپی اسکین، بیماری مشترک بین انسان و دام نیست، فقط جمعیت دامی گاو و گوساله درگیر این بیماری می شوند و نگرانی برای دامداران و افرادی که در تماس با دام های آلوده به این بیماری هستند، وجود ندارد. اما بیماری بروسلوز ( تب مالت) از بیماریهای مشترک بین انسان و دام محسوب میگردد و با علایمی مانند سقط جنین وکاهش تولید در دامها می تواند خسارات سنگینی به صنعت دامپروری وارد نماید.

وی اظهار کرد: برای پیشگیری از شیوع این بیماریها طرح واکسیناسیون بر علیه این بیماریها هر ساله در بهمن و اسفند ماه به صورت جداگانه اجرا می شد، که در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، و همچنین رهنمودهای مقام معظم رهبری، امسال عملیات واکسیناسیون بر علیه این دو بیماری به صورت همزمان اجرا خواهد شد که ضمن صرفه جویی فراوان در هزینه های ایاب و ذهاب به روستاها موجب تسریع در خدمت رسانی به دامداران عزیز ، انجام سیاستهای پیشگیرانه سازمان دامپزشکی و ایمن سازی همزمان دامهای منطقه بر علیه این دو بیماری خواهد گردید.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب گفت: اجرای این طرح توسط ۴ اکیپ مایه کوبی بخش خصوصی و ۱ اکیپ از بخش دولتی با مشارکت ۱۰ واکسیناتور مجرب در سطح دامداریهای شهرستان به صورت رایگان اجرا می شود.

بهرامی افزود: از نکات حائز اهمیت در روند اجرای این عملیات این است که هیچ نیازی به مراجعه دامداران عزیز به شبکه دامپزشکی یا مراکز مایه کوبی و درمانی بخش خصوصی نبوده و تمامی اکیپ های فعال مایه کوبی شهرستان با مراجعه به روستاهای تابعه اقدام به خدمات رسانی به دامداران شهرستان می نمایند.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود در طرح واکسیناسیون همزمان بیماریهای لمپی اسکین و بروسلوز تا پایان سالجاری ۷۵۰۰ رأس گاو و گوساله توسط اکیپ های دامپزشکی واکسینه شود.

دکتر بهرامی راه های انتقال بیماری پوستی لمپی اسکین را تماس دام های سالم با دام های آلوده به این بیماری، لوازم و تجهیزات آلوده به بیماری در گاوداری ها و گزش حشرات و پشه های خونخوار بیان کرد و در ادامه اظهار کرد: دامدارن باید لوازم و تجهیزات مورد استفاده دام ها در گاوداری ها را مرتباً ضد عفونی و نسبت به قرنطینه دام و خودروهای حمل دام هنگام ورود و خروج به دامداری نیز اقدام نموده و سم پاشی جایگاههای نگهداری و روی بدن دام ها را به ویژه در فصول گرم سال جدی بگیرند.

سرپرست شبکه دامپزشکی تکاب در پایان گفت: با توجه به بارش سنگین برف در روزهای اخیر و مسدود بودن تعدادی از جاده های روستایی ضمن درخواست مساعدت از اداره راهداری، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستاها جهت بازگشایی محورهای مواصلاتی روستاهای تابعه شهرستان، خواستار همکاری همه جانبه دامداران با اکیپ های اعزامی دامپزشکی جهت خدمت رسانی و اجرای هر چه بهتر و سریعتر عملیات واکسیناسیون شد.

شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب،

نظر خود را بگذارید