اخبار برگزیده :
سه شنبه : ۲۹ آبان ۱۳۹۷

خانه» اخبار» اخبار برگزیده» اخبار ویژه» تکاب » غفلت چندین ساله مسؤولان از ایجاد راه دسترسی مناسب به تخت سلیمان تکاب
تاریخ انتشار چهارشنبه ۱۱ اسفند ۹۵ - ۱۰:۱۷

غفلت چندین ساله مسؤولان از ایجاد راه دسترسی مناسب به تخت سلیمان تکاب

پایگاه خبری – تحلیلی تخت نیوز: مجموعه تاریخی تخت سلیمان در حالی نام اثر تاریخی را با خود به همراه دارد که این اثر تاریخی و فاخر شهرستان تکاب سال های سال است با نبود زیرساختهای مورد نیاز از جمله راه دسترسی در تنگنا است.

تخت سلیمان یا آتشکده آذرگشتسب محوطهٔ تاریخی بزرگی در نزدیکی شهرستان تکاب و روستای تخت سلیمان است  که این اثر تاریخی در گذشته بزرگ ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می‌رفت.

این اثر تاریخی در سال ۶۲۴ میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان، به ایران تخریب شد و آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دین اسلام گرویده بود، بر روی ویرانه‌های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی‌هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده که امروزه در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود.

این اثر تاریخی امروزه مورد توجه تعداد قابل توجهی گردشگر داخلی و خارجی قرار دارد و هر ساله نیز شاهد بازدید گردشگران از این مجموعه تاریخی هستیم و این در حالی است که کمترین خدمات رفاهی در کنار این مجموعه تاریخی به گردشگران ارائه نمی شود.

سال های سال است که از عدم وجود راه دسترسی مناسب به اثر تاریخی تخت سلیمان در محافل و جلسات مختلف سخن به میان می آید ولی همچنان راه دسترسی به این اثر تاریخی همچنان نامناسب است.

مجموعه جهانی تخت سلیمان تکاب پایگاه پنج دوره تمدن ایرانیان است که به دلیل قرارگیری در شهرستان تکاب، با سه استان هم مرزی دارد که می طلبد تا بیشتر از این به راه دسترسی این اثر تاریخی توجه شود.

با وجود اینکه این اثر تاریخی سالانه تعداد قابل توجهی از گردشگران را جذب خود می کند ولی همچنان بی توجهی به راه دسترسی این اثر تاریخی همچنان ادامه دارد و این در حالی است که در تلاش برای جذب هر چه بیشتر گردشگران هستیم.

امسال نیز با نزدیک شدن به نوروز و افزایش میزان مسافرت ها به ویژه به اماکن تاریخی و گردشگری استان، انتظار می رود راه دسترسی این اثر تاریخی نیز مورد توجه مسؤولان قرار گیرد ولی همچنان این موضوع در غفلت به سر می برد.

*راه دسترسی به مجموعه تخت سلیمان مناسب نیست

این در حالی است که امروز مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در جلسه اقتصاد مقاومتی نسبت به نامناسب بودن راه دسترسی به این اثر تاریخی هشدار داد و گفت: راه دسترسی به مجموعه تخت سلیمان مناسب نیست.

جلیل جباری گفت: در این خصوص اقامتگاه های بوم گردی نیز در حال تشکیل هستند که در این راستا سرمایه گذاران نسبت به ایجاد محل اقامت گردشگران در روستاهای هدف گردشگری اقدام می کند.

این مسؤول اضافه کرد: برای این اقدام ۴۵ نفر داوطلب در استان ثبت نام کرده اند که در این میان روستاهای اطراف مجموعه تاریخی تخت سلیمان نیز برای این منظور انتخاب شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی یادآور شد: در قالب این برنامه، از فضاهای مسکونی روستایی به عنوان اماکن اقامتی توسط روستاییان استفاده می شود.

*مسیر تخت سلیمان تا تکاب شاکی ملی دارد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی نیز در این خصوص گفت: راه ارتباطی تکاب به ویژه تکاب به تخت سلیمان مشکل دارد که در این راستا با شاکی ملی مواجه هستیم.

عبدالحسین علی اکبری ادامه داد: از مجموعه تخت سلیمان تا تکاب شاهد وجود شاکی بودیم و به همین دلیل نتوانسته ایم فعالیت های عمرانی در زمینه راهسازی را پیش ببریم.

وی ادامه داد: روکش آسفالت محور شاهین دژ به تکاب نیز شروع شده ولی با کمبود اعتبارات مواجه شدیم و این پروژه نیمه تمام مانده است که نیازمند حمایت های لازم در این خصوص هستیم.

این مسؤول اعلام کرد: برای پیش بردن این پروژه از سازمان راهداری اعتبارات مورد نیاز را درخواست کرده ایم.

علی اکبری با اشاره به راه دسترسی به مجموعه تاریخی تخت سلیمان، یادآور شد: با توجه به همجواری تکاب با زنجان، شاهد اجرای عملیات در ۱۳۵ کیلومتر عملیات اجرایی از سمت زنجان هستیم که از این میزان ۱۰۰ کیلومتر به بهره برداری رسیده است ولی به سمت تخت سلیمان و تکاب ۳۵ کیلومتر باقی مانده است که باید اعتبارات ملی و استانی برای آن در نظر گرفته شود.

*رشد جمعیت در تکاب منفی است

استاندار آذربایجان غربی نیز در ادامه این جلسه، با بیان اینکه رشد جمعیت در تکاب منفی گزارش شده است، اظهار داشت: باید امکانات لازم برای مردم بیش از پیش در تکاب فراهم شود.

قربانعلی سعادت ادمه داد: طبق تفاهم نامه با سازمان راهداری، مقرر شده قیر به صورت رایگان در اختیار استان قرار گیرد و هزینه اجرای آسفالت به عهده خود استان باشد.

وی یادآور شد: در این میان اولویت برای آسفالت ریزی، محور شاهین دژ به تکاب و محور شاهین دژ به میاندوآب است.

این مسؤول با بیان اینکه باید در راستای ایجاد امکانات رفاهی در کنار آثار تاریخی بیش از این تلاش شود، یادآور شد: در این خصوص باید اهتمام جدی و کافی وجود داشته باشد.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه مجموعه آثار تاریخی تخت سلیمان هر ساله پذیرای تعداد قابل توجهی گردشگر است، اظهار داشت: ایجاد امکانات رفاهی در این منطقه باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که در این میان توجه بیشتر به روستاهای بوم گردی در کنار آثار تاریخی حائز اهمیت است.

نظر خود را بگذارید